Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Péntek délutánig dönthetik el a nemzetiségi választópolgárok, hogy pártlistára vagy nemzetiségük listájára kívánnak majd szavazni az április 6-ai országgyűlési választáson. Szintén ez a határideje, hogy a jelöltek és jelölőszervezetek bejelentség delegáltjaikat a választási bizottságokba, illetve szavazatszámlálási bizottságokba.
A korábban magát nemzetiségiként regisztrált választónak van lehetősége arra, hogy ugyanazon az adatlapon, amelyen regisztrációját kérelmezte, töröltesse névjegyzéki adatait az országgyűlési választásra vonatkozóan. Ez a törlés nem érinti az októberi nemzetiségi önkormányzati választáson való nemzetiségi szavazás lehetőségét.
A 13 nemzetiségnek várhatóan lesz szavazati joggal nem rendelkező szószólója az új parlamentben, ehhez ugyanis elég, ha legalább egy érvényes szavazat érkezik a listájukra április 6-án. Pénteken 16 óráig jelentkezhetnek a nemzetiségi névjegyzékbe azok a választópolgárok, akik az áprilisi országgyűlési választáson pártlista helyett nemzetiségük listájára kívánnak szavazni.
A Nemzeti Választási Iroda (NVI) összesítése szerint eddig a legtöbben roma, illetve német nemzetiségiként kérték regisztrációjukat, előbbiek 15 713-an, utóbbiak 11 699-en vannak, a többi nemzetiségi száma kétezernél is kevesebb. A nemzetiségi névjegyzékbe az összesítés szerint több mint 30 ezren regisztráltak.
Pálffy Ilona, az NVI elnöke keddi sajtótájékoztatóján azt mondta, a következő két-három napban dől majd el, sikerül-e az egyes nemzetiségeknek elérniük azt a 20-25 ezer közötti regisztrációs számot, amelynek alapján – az előzetes számítások szerint – kedvezményes mandátumot kaphatnak, ha az érintettek ilyen számban részt is vesznek majd a szavazáson. Becslések szerint egy országos pártlistás képviselői mandátum elnyeréséhez 80-100 ezer szavazat szükséges, a kedvezményes nemzetiségi mandátumhoz ennek a negyede kell.
A delegáltak bejelentésének határideje is lejár
Már csak két nap áll az áprilisi országgyűlési választáson induló jelöltek és a jelölőszervezetek rendelkezésére, hogy bejelentsék delegáltjaikat a választási bizottságokba. Eddig körülbelül hatezer delegáltat jelentettek be, négy évvel ezelőtt több mint 25 ezer delegált vett részt a választási bizottságok munkájában.
A jogszabály szerint a választási bizottságoknak – a választott tagokon felül – a választókerületben induló jelöltek által delegált tagjai is vannak. A szavazatszámláló bizottságokba – országosan 10 386 van – és az egy szavazókörös településeken a helyi választási bizottságokba két-két tagot küldhetnek a választókerületben induló egyéni képviselőjelöltek, illetve országos listát állító pártok és nemzetiségi önkormányzatok, valamint a független jelöltek. Az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottságba (oevb) egy-egy tagot delegálhat az egyéni jelöltet állító jelölőszervezet, illetve a független jelölt. A közösen jelöltet, illetve listát állító szervezetek közösen bízhatnak meg delegáltakat.
A választási bizottságok megbízott tagjait március 21-én 16 óráig kell bejelenteni. Eddig a szavazatszámláló bizottságokba hatezernél kevesebb, a 106 oevb-be valamivel több mint 300 delegáltat jelentettek be a Nemzeti Választási Iroda adatai szerint.
A jelölőszervezeteknek, független jelölteknek érdekük, hogy valamennyi választási szervbe delegáljanak tagot, mivel így saját megbízottjaikon keresztül győződhetnek meg a választás tisztaságáról, ellenőrizhetik, és részt vehetnek az esetleges jogviták eldöntésében. A választási bizottságokban ülő választott és megbízott tagoknak azonos jogaik és kötelezettségeik vannak. A párt által megbízott tag a bizottság rendelkezésére álló valamennyi információt megismerheti. A tevékenysége során tudomására jutó személyes adatokat azonban sem az őt megbízó pártnak, sem másnak nem adhatja ki.
2010-ben az országgyűlési választáson több mint 25 ezer pártdelegált vett részt a szavazatszámláló, valamint a választókerületi és az akkor még működő területi választási bizottságok munkájában.